Cactus2000  Impressum  Datenschutz  Suchen  Spenden  Email

Rumänische Konjugationstabellen

Zur Mobil-Version

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z , Übersicht


neurasteniza

AKTIV
AKTIV
Prezent
eu neurastenizez
tu neurastenizezi
el/ea neurastenizează
noi neurastenizăm
voi neurastenizaţi
ei/ele neurastenizează
Imperfect
eu neurastenizam
tu neurastenizai
el/ea neurasteniza
noi neurastenizam
voi neurastenizaţi
ei/ele neurastenizau
Perfect simplu
eu neurastenizai
tu neurastenizași
el/ea neurasteniză
noi neurastenizarăm
voi neurastenizarăţi
ei/ele neurastenizară
Mai mult ca perfect
eu neurastenizasem
tu neurastenizaseși
el/ea neurastenizase
noi neurastenizaserăm
voi neurastenizaserăţi
ei/ele neurastenizaseră
Perfect compus
eu am neurastenizat
tu ai neurastenizat
el/ea a neurastenizat
noi am neurastenizat
voi aţi neurastenizat
ei/ele au neurastenizat
Viitor I
eu voi neurasteniza
tu vei neurasteniza
el/ea va neurasteniza
noi vom neurasteniza
voi veţi neurasteniza
ei/ele vor neurasteniza
Viitor I (popular)
eu o să neurastenizez
tu o să neurastenizezi
el/ea o să neurastenizeze
noi o să neurastenizăm
voi o să neurastenizaţi
ei/ele o să neurastenizeze
Viitor II
eu voi fi neurastenizat
tu vei fi neurastenizat
el/ea va fi neurastenizat
noi vom fi neurastenizat
voi veţi fi neurastenizat
ei/ele vor fi neurastenizat
Viitor II (popular)
eu am să neurastenizez
ai să neurastenizezi
el/ea are să neurastenizeze
noi avem să neurastenizăm
voi aveţi să neurastenizaţi
ei/ele au să neurastenizeze
Conjunctiv prezent
eu să neurastenizez
tu să neurastenizezi
el/ea să neurastenizeze
noi să neurastenizăm
voi să neurastenizaţi
ei/ele să neurastenizeze
Conjunctiv perfect
eu să fi neurastenizat
tu să fi neurastenizat
el/ea să fi neurastenizat
noi să fi neurastenizat
voi să fi neurastenizat
ei/ele să fi neurastenizat
Conditional prezent
eu aș neurasteniza
tu ai neurasteniza
el/ea ar neurasteniza
noi am neurasteniza
voi aţi neurasteniza
ei/ele ar neurasteniza
Conditional perfect
eu aș fi neurastenizat
tu ai fi neurastenizat
el/ea ar fi neurastenizat
noi am fi neurastenizat
voi aţi fi neurastenizat
ei/ele ar fi neurastenizat
Imperativ
neurastenizează
neurastenizaţi

Imperativ Negativ
nu neurasteniza
nu neurastenizaţi

Infinitiv
a neurasteniza
Gerunziu
neurastenizând
Participiu
neurastenizat

Für Fragen oder Anregungen schreiben Sie uns eine Email.

Alle Angaben ohne Gewähr. Cactus2000 übernimmt keine Verantwortung für die Richtigkeit der hier gemachten Angaben.

Bernd Krüger, 2022
Cactus2000